Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Umut Işığıdır”

09 Nisan 2016 - 1.575 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»“Umut Işığıdır”

TÜRSAB-BYK-Başkanı-Mehmet-Akyıl-2 ahmet-sayar aksu Edip Paçal

Diyarbakır’dan yarın ilk yurt dışı uçak seferlerinin başlamasını değerlendiren Diyarbakır’daki sivil toplum örgüt temsilcileri, Diyarbakır’ın kültür, turizm ve ekonomik açısından çok önemli olduğunu belirterek, Diyarbakır için ‘umut ışığı’ olduğunu söylediler.

Diyarbakır Havalimanı’ndan yurtdışı uçuşları, yaklaşık 6 ay önce hizmete açılan yeni terminal binası sayesinde gerçekleştirilecek. THY’nin yarın saat 14.00’de düzenlenecek bir tören ile Diyarbakır-Erbil seferlerine başlayacak olması Diyarbakır’ı sevindirdi.  Diyarbakır’daki bazı sivil toplum örgüt temsilcileri, yarın başlayacak olan ilk yurt dışı seferini www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi.

SAYAR: “KARARDAN MEMNUNUZ!”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır-Erbil ve Diyarbakır-Kıbrıs uçuşlarının gerçekleştirilecek olmasının önemli olduğunu belirterek, ““Havayollarının uluslararasına açılması noktasında hem de bizim burada hem ticaretimizin hem ihracatımızın büyük oranda neredeyse yarısına denk gelen Irak Kürdistan hükümeti ile ihracatı gerçekleştiriyorduk. Daha önce Erbil’e giderken İstanbul ya da başka şehirlerle aktarmalı gidiliyordu. Bu hem maliyeti arttırıyordu hem de zaman kaybı yaşanmasına neden oluyordu. Direk Erbil’e uçuşlar hem ticareti geliştirecek hem de oradan buralara gelmeleri olumlu anlamda etkileyecek bir karardır. Bu karardan da memnuniyetimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

PAÇAL: BÖLGENİN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAR

Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) 2. Başkanı Edip Paçal ise, Diyarbakır Havaalimanı’nın yurtdışı uçuşlara açılmasının kendileri için güzel bir haber olduğunu belirterek, “Bununla birlikte ilk uçuşumuzun da Erbil’e olması çok güzel bir mesajdır. İlk etapta Erbil’e ve Kıbrıs’a olan uçuşlar bölgenin ekonomisine de çok önemli katkılar sunacak. Aynı zamanda Diyarbakır’ın turizmine çok olumlu bir yansıması olacağını da belirtmek istiyorum. Umarım daha birçok destinasyonun yakın bir zamanda açılması. Özellikle Avrupa’ya ve Uzakdoğu uçuşlarının Diyarbakır üzerinden olması kente çok büyük bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

TANITIM AÇISINDAN OLUMLU

Seferlerin Diyarbakır’ın tanıtımı için büyük faydası olacağına işaret eden Paçal, “Geçmişte olan birçok rezervasyonlarımız iptal oldu. Önümüzde hiçbir rezervasyon göremiyoruz. Herkes ortalığın sakinleşmesine olayların düzelmesini bekliyor. Bu tür uçuşların sayısının artması ve olayların sona ermesiyle birlikte Diyarbakır yine eski konumuna kavuşacaktır” dedi.

 

AKSU: “TİCARET AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM-DER) Başkanı Kenan Aksu da,  Diyarbakır’ın ticareti açısından çok önemli gelişme olduğuna işaret ederek, “Bilindiği gibi bizim ihracatımızın büyük bir kısmı Kuzey Irak ile oluyor. Bu açıdan Irak ile büyük bir ticari potansiyelimiz var. Aynı zamanda Kuzey Irak bizim için çok yabancı olmayan bir yer. Küçük bir Diyarbakır gibi.  İşadamlarımız Erbil ve diğer kentlerin ticaretini ve yaşamını çok iyi biliyorlar. Anında o bölgeye adapte olabiliyorlar. Pazar olarak da, Kuzey Irak ve Erbil şehri için bizim bölge için önemli bir pazar. Sanayici ve işadamlarının iletişim, ulaşım ve ticareti için önemlidir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde Serbest bölgenin açılması da gerekir.

“KÜLTÜREL ANLAMDA DA KATKI BEKLİYORUZ”

Kültürel anlamda katkı olabilir. Muhakkak ki insanlar özellikle Diyarbakır’a turlar yaparlarsa bu kötü ortamda maddi ve manevi katkı olur. Erbil seferi başladı. Diyarbakır için Umut ışığıdır. 1 Mayıs’ta da Kıbrıs seferleri başlayacak”

AKYIL: “YURT DIŞINA UÇUŞ TALEBİ ÇOK VAR

Diyarbakır TÜRSAB Başkanı Mehmet Akyıl, Diyarbakır’dan ilk yurt dışı seferinin başlayacak olmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Bu kent ve bölge adına çok önemlidir. Özellikle Diyarbakır havaalanının Uluslar arası havaalanı statüsüne girmesi ayrı bir sevinçtir. Irak’ta yaşanan ekonomik krizden dolayı ticaretimiz her ne kadar düşmüş olsa da bu seferlerle birlikte yine eski ticari hacme dönülecektir. Diyarbakır ve bölge için hayırlı olsun. Yurt dışı seferlerimiz Erbil ile kısıtlı olmayacaktır. 1 Mayıs Kıbrıs ve ardından Avrupa’ya da uçuşlar başlayacaktır. Bu konuda yoğun talep var. Bu taleplerle birlikte yeni tarifeler konulacaktır. İlk seferimizi yarın Diyarbakır uluslararası Havaalanında düzenlenecek bir tören ile Erbil’e yapacağız. Şehrimize hayırlı olsun” diye konuştu.

İLK SEFER YARIN SAAT: 14.00’DE

THY Diyarbakır Satış Müdür Vekili Mehmet Korkutata, yarın başlayacak Erbil uçak seferlerinin 10–16 Nisan tarihlerinde haftada dört gün, 18 Nisan–29 Ekim’de ise haftanın üç günü gerçekleştirileceğini söyledi. Korkutata, Diyarbakır’dan uçakların saat 23.40’ta, Erbil’den ise 05.00’te kalkacağını sözlerine ekledi.

1 MAYIS’TA KIBRIS’A

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Diyarbakır Havalimanı Müdürü Mustafa Durak ise, Erbil’in ardından 1 Mayıs’ta da Kıbrıs seferlerinin de başlayacağını söyledi.  (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

 

870 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika