Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

UNESCO’nun ‘Sur’ sessizliği!

06 Mart 2016 - 1.152 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»UNESCO’nun ‘Sur’ sessizliği!

Diyarbakır Barosu ve Mezopotamya Hukukçular Derneği, geçtiğimiz yılın aralık ayında Sur’daki tarihi yapıların uğradığı tahribat hakkında UNESCO’ya “Diyarbakır surlarına, Suriçi tarihi yapısına ve halkına, dönüşü imkansız aşamaya gelmeden acil sahip çıkma” çağırısında bulundu, ancak geri dönüş olmadı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi yapılar için UNESCO’ya yapılan çağrılara uluslararası camia sessiz kaldı. Diyarbakır Barosu ve Mezopotamya Hukukçular Derneği, geçtiğimiz yılın aralık ayında tarihi yapıların uğradığı tahribat hakkında UNESCO’ya çağrıda bulundu. Başvuruda, “Sadece bizlerin değil gelecek nesillerin de görmeye, dokunmaya hakkı olduğu Diyarbakır Surları ve Suriçi yapılarını korumak insanlığın en temel sorumluluklarındandır. Dünya Kültür Mirası listesine alınarak koruma atına alınan Diyarbakır surlarına, Suriçi tarihi yapısına ve halkına, dönüşü imkansız aşamaya gelmeden acil sahip çıkma çağırısında buluyoruz” denilmişti. Mezopotamya Hukukçular Derneği Eş Başkanı avukat Gülşen Özbek, UNESCO’nun yaptıkları çağrıyı cevapsız bıraktığını belirterek, şunları söyledi: “UNESCO’dan yaptığımız başvurulara cevap gelmedi. Başvurularımızın gittiğinden emin olmak için hem e-mail hem posta hem de faks ile çağrıda bulunmuştuk. UNESCO’ya Sur’daki savaş koşulları nedeniyle oluşan tahribata dikkat çekmek için fotoğraflar da ekleyerek durumu gözler önüne seren bir başvuru yapmıştık. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Sur ilçesindeki yapılar için sorumluluk üstlenmesi konusunda Türkiye’ye çağrıda bulunmasını istedik. Ancak geri dönüş olmadı.”

‘SÖZLEŞME İHLAL EDİLDİ’

Avukat Özbek, Sur’da yaşanan hak ihlalleri konusunda Birleşmiş Milletler’e yaptıkları başvurulardan da sonuç alamadıklarını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “UNICEF ile BM Genel Sekreterliği’ne de soruşturmaların uygun bir şekilde yürütülmediğini ifade ettik. Olay yeri incelemeleri dahi dosyada mevcut değil. İşkence ve kötü muamelelerin soruşturulması için hazırlanan İstanbul Protokolü’ne uygun soruşturma yapılıyor olması lazım. Soruşturmaların tarafsız makamlar tarafından yapılıyor olması lazım. Bu konuda kadın ve çocuk hakları komitelerine çağrıda bulunduk. Sokağa çıkma yasakları ve olağanüstü hal uygulamaları, insan hakları sözleşmesinin birçok maddesini ihlal etti. Türkiye, bu sözleşmeye taraf. Sözleşmeye uyulup uyulmadığının tespitinin yapılması lazım. Ancak çağrılarımıza yanıt alamadık.”

surda son durum (21)

518 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika