Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üstadlara saygı!

05 Şubat 2017 - 1.429 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Üstadlara saygı!

Bağlar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü’nün kuruluşunun birinci yıldönümü nedeniyle ‘Üstadlara Saygı’ adlı bir etkinlik düzenlendi. Diyarbakır’da halk oyunlarına ve müziğine katkı sunan vefat eden 4 üstadın yakınlarına plaket verilmek üzere düzenlenen etkinliğe, il Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Sur, Bağlar Halk Eğitim Merkezi müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Bağlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen etkinlik halk oyunu üstadlarının yaptığı etkinliklerin yer aldığı sinevizyon gösterimi ile başladı.

ÖZEKİNCİ: “SEVGİ, DOSTLUK VE ARKADAŞLIKLA BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTUK”

Bağlar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Umut Özekinci, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, bugün Bağlar Halk Eğitim Gençlik Spor Kulübünün doğum günü olduğunu hatırlatarak, “Serçe, beyaz güvercin, küçük izci kümeleriyle başlayan, İzci ocağı, çağrı izci grubu kuruldu. Çok güzel ve başarılı çalışmalarla 2016 yılında Gençlik Spor Kulübü kurularak, sevgi dostluk, arkadaşlık ile başarıdan başarıya koşuldu. Unutulmaya yüz tutulmuş gelenek, görenek, örf ve adetlerimizi yaşatmak adına yola çıktık. Bugün birinci yıldönümünü kutladığımız kuruluş yıldönümümüze ve Üstadlara Saygı etkinliğimize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

”USTA ÖĞRETİCİLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ”

Yaklaşık 2 yılda halk oyunları camiasıyla iç içe olduklarını ifade eden Özekinci, “Şuan bazılarının gözünde devrik liderleriz. Bazılarının gözünde kahramanız. Yapılan haksızlıklara göz yummayarak Türkiye Halk Oyunları federasyonundan arkadaşlarımızın hakkını korumak için ben ve sayın eski yönetim kurulu üyesi Ömer Kireççi, istifalarımızı gururla sunduk. Bundan sonraki mücadelemiz halk oyunlarına emek vermiş usta öğreticilerimizi, öğretmenlerimizin özlük haklarını savunmak olacaktır. Bu mücadelemizden de kimse bizi geri çeviremeyecektir. Ayrıca etkinliği düzenlemekte emekleri geçen müzik öğretmenlerimiz Yasemin Eser, Metin Tosun, Cihan Tutuş ve Fikret Mungan’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KİREÇÇİ: “ÜSTADLARI SAYGIYLA ANIYORUZ”

Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ömer Kireççi ise, Kulübümüzün kuruluş yıldönümü ve aynı zamanda halk kültürüne hizmet etmiş vefat eden üstadlarımıza saygı günü adı altında plaket takdimi yapmak üzere böylesi bir etkinlik düzenlediklerini ifade ederek, “Her yıl bu etkinliği geleneksel hale getireceğiz. Bundan sonraki etkinliklerimizde ise yaşa ve hizmete göre her yıl 4-5 büyüğümüze vereceğiz. Aramızdan ayrılan halk oyunlarına büyük emek sarf eden İsmail Börü, Kenan Elhakan, Selim Çevik ve müzisyenlerimizden zurnacımız Mehmet Pekcanlı’ya plaket vereceğiz. Etkinliğimize Türkiye’nin dört bir yanından arkadaşlarımız bizimle birlikte oldular” şeklinde konuştu.

4 ÜSTAD ONURLARDIRILDI

Yapılan konuşmaların ardından plaket takdimine geçildi. Halk oyunlarında büyük emeği geçen İsmail Börü adına oğlu Aydın Börü’ye plaketi Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüsamettin Atlı, Kenan Elhakan adına oğlu Şahin Elhak’a plaketi Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, Selim Çevik adına oğlu Baver Çevik’e plaketi Milli Eğitim şube Müdürü Naif Keleş, Mehmet Tekcanlı adına oğlu Zeydan Tekcanlı’ya plaketi Bağlar Milli Eğitim Şube Müdürü Özcan Eren, halk oyunlarına katkıda bulunduğu için Bağlar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Umut Özekinci’ye plaketi Umut Akgül, Bağlar Halk Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ömer Kireççi’ye de plaketi Bağlar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Umut Özekinci verdi.

Plaket takdim töreninin ardından Bağlar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı Türk Halk Müziği korosu, Diyarbakır yöresine ait türküler seslendirdi. Etkinlik, çiğköfte ikramı ile son buldu.

1405 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..