Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vatandaşlara ‘böcek’ çağrısı; “Endişelenmeyin!”

23 Mayıs 2016 - 1.283 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Vatandaşlara ‘böcek’ çağrısı; “Endişelenmeyin!”

rifat mertoğlu

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, son dönemlerde böcek sayısında patlama yaşanmasına üzerine yaptığı açıklamada, Mayıs ayında itibariyle üvez denilen bitkilerin ürettiği küçük böceklerin ışığa gelmesi ile vatandaşların kaygılandığına işaret ederek, Vatandaşların endişelenmesine gerek olmadığını, başta böcek olmak üzere sivrisinek, karasinek ve tatarcık larvalarla mücadele çalışmalarının aralıksız olarak sürdürdüklerini söyledi.

ZARARSIZ BÖCEKLERDİR!

Her yıl yaz aylarında bu tür şikâyetler aldıklarını ifade eden Mertoğlu, şöyle dedi: “Çünkü mayıs ayı itibariyle bu üvez denilen bitkilerin ürettiği küçük böcekler var. O böcekler ışığa geliyor. Işığa geldiği zaman vatandaşlarımızda acaba bunlar sivrisinek mi? Ya da başka bir böcek mi? Şeklinde bir kaygıyla kapılıyor. Bunların hiçbir zararı yok. Bunlar gayet zararsız olan üvez dediğimiz böceklerdir ve ağaçlarda ürüyorlar. Dolayısıyla onların pek zararları yok. Sadece tekbir zararı huzursuzluk çıkarmaktır. Onun haricinde insan sağlığına bir zararı yok”

20 MART’TA ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Mertoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı olarak 20 Mart itibariyle bütün tedbirlerini alarak kent merkezinde ciddi bir ilaçlama çalışması yani larva ile mücadele çalışması başlattıklarını vurgulayarak, “20 Mart itibariyle 10 ekip oluşturduk. 10 ekiple birlikte ahırlarda, sulak yerlerde, bodrum katlarında sivrisinek ve karasinek larvalarının üreyebileceği yerleri tespit ettik. Biliyorsunuz su sıcaklığı 15 dereceye varmayana kadar larvalar uçkun hale gelmiyor. Larva yumurtalık halinde duruyor. İlaçlamadaki en büyük etkende oralardaki larvalara müdahale edersek sorunu çözüyoruz. Yani yeter o larvaya müdahale edelim. Biz önlememizi aldık. Bildiğiniz gibi bu yıl yağışlı ve soğuk geçti. Vatandaşlarımız hiç kaygılanmasınlar larva ile mücadelemiz yılsonuna kadar devam edecek. Çünkü sürekli üreme olacaktır. Biz sürekli periyodik olarak 15 günde bir haritada belirlediğimiz alanlara gidip buralarda ilaçlama yapacağız” diye konuştu.

 

205 PERSONELLE MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetki alanlarında Sivrisinek, karasinek, tatarcık larva ve erginlerine karşı yürütülecek hizmet alımı ve ilaçlama çalışmalarının İl sınırları dahilinde 4 merkez ilçe ve 13 kırsal ilçede yürütüldüğüne değinen Mertoğlu, şunları söyledi: “Bu çalışmalarımız 205 personelle yürütülmektedir. Sorumlu 2 kontrol mühendisimiz ve 1 şube müdürümüz bulunmaktadır. İklim koşulları gereği su sıcaklığı 14-15 dereceye ulaşıncaya kadar sivrisinek, karasinek ve tatarcık larvalarına karşı ilaçlamayapıldı. 20 Mayıs’tan sonra ise havaların ısınmasıyla birlikte hem larva hem de uçkun ilaçlaması yapılmaktadır. İlaçlama 2016 yılı boyunca sürecektir. Çalışmalarda 56 araç, 1 traktör, 50 ULV cihazı, 38 benzinli motorlu sırt pülverizatörü, 127 sırt pülverizatörü ve 38 holderle çalışılmaktadır. 19 ekiple il merkezinde 21 ekip ise kırsal alanlarda çalışmaktadır. Toplam 40 ekibimiz mevcuttur. İlaçlamada önemli olan larva dönemindeki mücadeledir. Bunu da yıl boyunca sürdürmekteyiz”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

577 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika