Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Yapılan vicdana sığmıyor’

30 Aralık 2015 - 476 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Yapılan vicdana sığmıyor’

Bölgede süren sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar karşı nöbet eylemine geçen Diyarbakır Sağlık Platformu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çadır açarak sağlık hizmeti veriyor. Yaşanan operasyonlar nedeniyle yurttaşların sağlık hizmeti alamadıklarını savunan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Günay, 5 gündür nöbet eylemlerinin devam ettiğini ifade etti. Sur ilçesine girmek istediklerini ancak kitlesel girişe izin verilmediğini belirten Günay, “Bizler de özellikle ilk yardım ve acil müdahale edebilecek on arkadaşımızı ekipmanlarımızla birlikte Sur’a gidip orada ihtiyacı olan herkese sağlık hizmeti sunmak istiyoruz” dedi.

“TASTA TAKİPLERİNE GİDEMİYORUZ”

Yasak ve ablukadan dolayı çatışmaların olduğu mahallelerde bulunan sivil yurttaşların durumlarına ilişkin bilgi edinemediklerini dile getiren Günay, daha önceki yasak süreçlerinden dolayı birçok problemin yaşanabileceğini belirterek, “Kronik, diyaliz, çocuk, gebe hastalar takiplerine gidemiyor, ilaçlarını alamıyor. Herhangi bir sağlık merkezine ulaşılamıyor. O yüzden birden fazla hastalık bulaşılıyor. Biz hekimler Cenevre sözleşmesinde ve birçok uluslararası sözleşmelerde yer alan haklarımıza dayanarak oradaki yurttaşlara sağlık hizmeti sunmak istediğimizi belirtmek istiyoruz” diye ifade etti. Sağlıkçılar olarak bölgeyi terk etmediklerini söyleyen Günay, “Her an sağlık hizmeti vermek için burada nöbetteyiz. Yasaklar sürene kadar biz burada nöbette olacağız” dedi.

“İNSANLAR CENAZELERİNİ GÖMEMİYORLAR”

Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü kentlerde hastaların hatta cenazelerin alınamadığına da dikkat çeken Günay, “Şu an birçok cenaze çatışma bölgesinde bulunuyor. Bir annenin cenazesi altı gün sokaktan alınamadı bu Türkiye kamuoyuna yansıdı. Ben insanım diyen ben bir yurttaşım diyen hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir durum. Bu coğrafya da insanlık adına yapılmamış hiçbir şey kalmadı. Anne karnında çocuğun, dedesiyle üç aylık çocuğun vurulduğu bir coğrafya da savaşı yaşıyoruz. Bunu hekimler olarak kabul etmiyoruz” diye konuştu.

“HİÇBİR HUKUKA VE VİCDANA SIĞMIYOR”

Cenazelerin gömülemediğine dikkat çeken Günay, “Maalesef cenazeler soğuk veya buzdolabında bekletilmek zorunda kalınıyor. Bu hiçbir hukuka ve vicdana sığmıyor. Bir an önce çatışmanın bitmesini talep ediyoruz. Hiç olmazsa belli aralıklarla çatışmanın kısa da olsa ara verilmesi ve ihtiyaçların giderilmesini istiyoruz. Bizler beyaz önlüğümüzle barışa yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. “İlk temel arzumuz abluka altında yaşayan yurttaşlara sağlık hizmeti sunmak ana amacımız coğrafyamızdaki ablukanın ve saldırıların son bulması” diyen Günay, yasakların devam ettiği sürece sağlıkçılar olarak ihtiyaç duyulan alanlarda ve herkese sağlık hizmeti sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

nöbet 6 MANŞET (2)

339 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika