Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaş Sebze ve Meyve Hali’ndeki sorunlar çözüldü

04 Ağustos 2015 - 489 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Yaş Sebze ve Meyve Hali’ndeki sorunlar çözüldü

Büyükşehir Belediyesi, 5979 sayılı Hal Yasası’yla işletmesini Diyarbakır Sebze Hali İşletme Kooperatifi’ne devrettiği Yeni Hal’de yaşanan sorunlara, Hal ve Kooperatif yönetiminin isteği üzerine el koydu. Belediyemiz sorunları bir hafta içinde çözerken, uygulamadan Diyarbakır Sebze Hali İşletme Kooperatifi, Sebze ve Meyveciler Odası, Hal yönetimi, esnaf ve yurttaşlar memnun.

Haber MERKEZİ

Diyarbakır Sebze Hali İşletme Kooperatifi tarafından işletilen Yeni Hal’de yaşanan sorunlara talep üzerine el koyan Büyükşehir Belediyesi,  alınan ortak kararlarla, trafik sorunu, sebze meyve düzenlemesi, kamyonlardan yük indirme ve bindirme, otopark vb. sorunları bir hafta içinde çözdü.

Toplam dört bloktan oluşan ve 218 esnafın bulunduğu Hal’deki yeni uygulamaların kararları, Belediyemizin, Diyarbakır Sebze Hali İşletme Kooperatifi yönetimi ve Hal esnafıyla yaptığı toplantıda alındı. Kararların hayata geçirilmesi için Belediye her gün sabah 05.00-12.00 saatleri arasında 8 zabıtayla denetimde bulunmaya, Zabıta Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri de çekici araçlarıyla denetime destek vermeye başladı.

Alınan kararlar doğrultusunda, Yeni Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde yaşanan trafik sorunu ortadan kaldırıldı. Halin bulunduğu meydana park çizgileri çizilerek araçların park yerleri belirlendi. Dışarıdan kente meyve ve sebze getiren büyük araçlar için ürün indirme ve bindirme alanları tespit edilerek, hem araç trafiği rahatlatıldı hem de yurttaşların daha rahat bir ortamda alışveriş yapmaları sağlandı.

Günlük ortalama 550 aracın giriş çıkış yaptığı alanda Belediyemiz, açık hava otoparkı oluşturdu. Otoparkta tadilat çalışması sürerken, trafiğin rahatlatılması için bazı noktalara “Park Etmek Yasaktır” levhaları yerleştirildi. Uygulamalardan hem esnaf hem de yurttaşlar memnun.

HAL YÖNETİMİ BELEDİYEYE BAŞVURDU

Yeni Yaş Sebze ve Meyve Hali’ndeki çalışmaya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Şube Müdürü Nesrin Şerivan Yasak, yeni uygulamaya 27 Temmuz itibariyle başladıklarını söyledi. 2012’de çıkarılan 5979 sayılı Hal Yasası’yla Büyükşehir Belediyesi’nin Hal’in işletmesini Diyarbakır Sebze Hali İşletme Kooperatifi’ne devrettiğini hatırlatan Yasak, Hal yönetimi ve Sebze ve Meyveciler Odası’nın belediyeye başvurması üzerine sorunların çözümü için devreye girdiklerini ifade etti.

SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ

Belediyenin talep üzerine toplantılar yapıp, ortak kararlar alınmasını ve karara uyulmasını sağladığını kaydeden Yasak, şunları söyledi: “Öncelikle alana gelen araçlar için bir park alanı oluşturduk. Daha önce alanda otopark bulunmuyordu. Belki de en büyük sorun bundan dolayı yaşanıyordu, bu sorunu çözdük. Otoparkın asfaltı da yapılacak. Yine alanda çizgi çalışması yapıldı. Yapılan çizgi çalışmasıyla kimin ne kadar alanı kullanacağı belirlendi. Bu çizgiler büyük bir rahatlık sağladı. Esnafın ürününü rahatlıkla indirip yüklemesi için bir alan verildi. Alanda bulunan hafriyatlar kaldırıldı. Kanalizasyon sorununun çözümü için DİSKİ’de önümüzdeki günlerde çalışma başlatacak.“

YENİ UYGULAMALARDAN HERKES MEMNUN

Yaptıkları yeni uygulamadan başta esnaf olmak üzere herkesin memnun kaldığını ifade eden Yasak, “İnanın uygulamadan sonra geçen gün biri yolumu kesip şöyle dedi: İnanamıyorum ben Hal’de miyim?’ Daha önce trafik keşmekeşliği içinde bulunan bir yerde, insanların rahatlıkla istediği ürünü alması ve bir düzenin gelmesi büyük memnuniyettir. Zaten bizler bu çalışmayı esnaf ve kooperatifle birlikte yürütüyoruz.“ diye konuştu.

TAŞ: BU ALANDA GERÇEKTEN ÇOK CİDDİ SIKINTILAR YAŞANDI

Uygulamadan önce ciddi sorun ve sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayan Sebze ve Meyveciler Odası Başkanı Mehdi Taş ise düzeni sağlamak için çok uğraştıklarını, ancak oturtamadıklarını söyledi. “Hatta öyle bir seviyeye geldi ki; çok ciddi silahlı kavgalarda yaşandı.”  diyen Taş, yaşanan durumun çekilmez hale gelmesi nedeniyle sorunu Büyükşehir Belediyesi’ne taşıdıklarını belirtti. Taş, şöyle konuştu: “Bu alanda gerçekten çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Örneğin alışveriş yapmaya gelen biri bazen trafikten dolayı üç saat Hal’de mahsur kalabiliyordu. Çok ciddi bir gürültü de söz konusuydu.”

EN BÜYÜK TEŞEKKÜRÜ BELEDİYE HAK EDİYOR

Tüm bu olumsuz tabloyu değiştirmek için Büyükşehir Belediyesi’nin Hal esnafıyla yaptığı toplantılar sonucunda, yeni düzenlemeye gitmeye karar verdiklerini kaydeden Taş, bir haftadır uygulanan yeni düzenden herkesin memnun olduğunu söyledi. Daha önce yaşanan sorunlar nedeniyle esnafla kooperatifin arasının bozuk olduğunu bildiren Taş, sorunların aşılmasıyla birlikte esnafın kendilerine teşekkür ettiğini; ancak en büyük teşekkürü belediyenin hak ettiğini sözlerine ekledi.

1 2 10

 

314 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika