Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Yaşananlar gaddarca”

26 Mayıs 2016 - 604 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Yaşananlar gaddarca”

yasananlar gaddarca

Bölgede yaşanan çatışmaları yerinde incelemek için Diyarbakır’a gelen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, karşılaştıkları manzaranın “gaddarca” olduğunu savundu.  Çatışmalı süreçten dolayı çok endişeli olduğunu vurgulayan Gardner, endişelerini Diyarbakır Valisi ve Türk devlet yetkilileriyle paylaştıklarını söyledi

Diyarbakır’a gelerek incelemelerde bulunan Uluslararası Af Örgütü heyeti karşılaştıkları manzaranın “gaddarca” olduğunu ileri sürdü. DİHA’da yer alan habere göre, heyette yer alan Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur’da bir mahalleye girdiklerini belirterek, gözlemlerini aktardı. Gardner, gördükleri manzaranın “korkunç ve şok edici” olduğunu vurguladı. Sürekli devam eden sokağa çıkma yasaklarının insan hakları açısından kabul edilemez olduğunun altını çizen Gardner, şimdiye kadar insanlar üzerinde baskıcı bir uygulamanın yürütüldüğünü ileri sürdü.

“YASAKLAR TOPLU CEZALANDIRMADIR”

Aylarca süren yasakları toplu cezalandırma anlamına geldiğini, Türk devlet yetkililerine hatırlattıklarını sözlerine ekleyen Gardner, “Uzun süren çatışmalardan sonra ve aylarca süren ‘sokağa çıkma yasaklarının’ ardından insanlar göç etmek zorunda kaldı. Bunun yanında bir de ‘acil kamulaştırma’ kararı insanlara hiç bilgi verilmeden ve görüşleri alınmadan yapıldı. ‘Acil kamulaştırma’ kararı çok gaddarca bir karardır. Bu uygulama ile insanlar gerçekten cezalandırılmış bir durumda ve bu hala devam ediyor. Uluslararası Af Örgütü olarak insan hakları ihlalleri olduğunu yerinde gördük” dedi.

“MANZARANIN GÜVENLİKLE ALAKASI YOK”

Devletin yurttaşların “güvenliğini” sağlamak zorunda olduğunu, fakat gördükleri manzaranın “güvenlikle” bir alakasının olmadığını savunan Gardner, aksine yurttaşların can güvenliğinin daha da tehlikeli bir hal aldığını iddia etti. Yaşlı, çocuk, kadın ve genç demeden insanların çatışmalardan dolayı yaşamlarını yitirdiğini belirten Gardner, “Özellikle ağır silahlar ve tanklarla kent merkezlerine saldırmak insan hakları açısından kabul edilemez bir durumdur. Bu halkın ‘güvenliğini’ sağlamaktan ziyade daha da güvensiz bir durum yarattı ve çok fazla zarara neden oldu. Bir ülkede bu şekilde güvenlik sağlanmaz” diye konuştu.

“HAK İHLALLERİ MANZARASI KORKUNÇ”

Türk devletinin insan hakları hukukuna uygun olarak davranmak zorunda olduğunu belirten Gardner, şöyle devam etti: “Türk devleti maalesef bu hukuka uygun davranmıyor. Bu coğrafyada insan hakları manzarası çok korkunç bir hal almış durumda. Cizre’de yasaklardan sonra incelemeler yaptık. Açılan soruşturmaları takip ediyoruz. Fakat bugüne kadar soruşturmalardan olumlu bir sonuç alınmadı. Türk devletinin derhal bu ihlallerine son vermesi gerekiyor ve soruşturmaları da bir çözüme kavuşturması gerekir.”

“AİHM OLMAZSA DİĞER MAHKEMELER”

Sürekli devam eden sokağa çıkma yasaklarının bir çözüm olmadığına dikkat çeken Gardner, ağır silahlarla kent merkezlerinin bombalanması ve sivillere karşı orantısız güç kullanımın hak ihlalleri arasında yer aldığını dile getirdi. Türk devletinin mahkemeleri bu hak ihlallerinin ortaya çıkarılmasında sorumlu olduğunu vurgulayan Gardner, şu ifadeleri kullandı: “Türk savcılara bu soruşturmaların çözüme kavuşturmaları için çağrı yaptık ve yine yapıyoruz. Eğer Türk mahkemeleri bu hak ihlallerini çözüme kavuşturmazsa davalar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) oradan da diğer mahkemelere taşınacak bir mesele.” Hali hazırda bölgeden AİHM’e çok sayıda hak ihlali başvurusunun olduğunu anımsatan Gardner, şunları söyledi: “AİHM bu davaları acil bir şekilde değerlendirecek ve çok önemli kararlar verecek. Türk devletini hükmedecek. Bu aşamada açılan davalara AİHM’de etkin bir çözüm getirmezse bir sonraki aşama diğer mahkemeler olacak.” Gardner, yaşanan çatışmalı süreçten dolayı Af Örgütü olarak çok endişeli olduklarını ve endişelerini de hem Diyarbakır Valisi ve Türk devlet yetkilileriyle paylaştıklarını sözlerine ekledi.

339 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika