Dolar : Alış : 5.3633 / Satış : 5.3730
Euro : Alış : 6.0764 / Satış : 6.0873
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir12°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14308 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yedigöl’ün akıbeti soruldu

09 Ocak 2016 - 549 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Yedigöl’ün akıbeti soruldu

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 361’incisi gerçekleştirildi. Eylemde, İstanbul’da  1981 yılında, gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Nurettin Yedigöl’ün akıbeti soruldu.

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 361’incisi, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, SES ve Sur ilçesinde sağlık hakkı ihlallerine yönelik Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde nöbet eylemi başlatan sağlık çalışanları katıldı. Eylemde, İstanbul’da  1981 yılında, gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Nurettin Yedigöl’ün akıbeti soruldu.

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, devletin eski akılla hareket ederek faillerin yargı önüne çıkarılmadığını belirterek, siyasal iktidarın failleri koruduğunu kaydetti.

‘OPERASYONLAR ORANTISIZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR’

Sur, Cizre ve Silopi ilçelerinde bir ayı aşkın devam eden sokağa çıkma yasağını ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilici “ Operasyonlar orantısız bir şekilde devam ediyor. Kentler harabeye çevriliyor. Kolluk güçleri tarafından gerçekleştirilen sivil ölümlerde çok ciddi boyutlarda bir artış var” dedi. Bunun sürdürülebilir bir durum olamayacağına dikkat çeken Bilici, “Biz yüzlerce kayıp ve toplu mezarların oluşturulduğu bir süreçten geldi. Ama sonuç alınmadığı görüldü. Bu güvenlik politikaları bir sonuç alınmayacağı çok nettir. Kürtler bir statü talebinde bulunuyorlar. Bireysel ve kollektif haklarıyla yaşamak istiyorlar. Ve bunun anayasal güvenceye alınmasını istiyorlar. Hendek bir sonuçtur.” diye belirtti.

‘BAŞBAKAN’A OPERASYONLARI DERHAL DURDURUN DEDİK’

Barış heyeti olarak Başbakan AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştüklerini hatırlatan Bilici, “Taleplerimizi somut bir biçimde ilettik. Çözüm diyalog ve müzakeredir dedik. Şiddetin devre dışı bırakılması gerekir dedik. Başbakandan somut talebimiz oldu. Operasyonları derhal durdurun, dedik” diye belirtti.

‘YARALIYA YARDIMA GİDEN ARKADAŞIMIZI KAFASINDAN VURDULAR’

Bilici’nin ardından eyleme katılan sağlık çalışanları adına SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Ramazan Kaval, geçmiş yıllardaki çatışmalı ortamda 7 sağlık çalışanı arkadaşlarının katledildiği belirtti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde sağlığa erişim haklarının ciddi bir şekilde ihlal edildiğini belirten Kaval “Bunun için eylem başlattık. Eylemin ikinci gününde Aziz arkadaşımızı katlettiler. Mahallesinde bir kadın yaralıydı. Ona yardım edip, tedavi etmek istedi. Ancak kafasından vurdular” diye belirtti.

Kaval’ın ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Nigar Kocaman, İstanbul’da  1981 yılında, gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Nurettin Yedigöl’ün hikayesini paylaştı. Kocaman şunları belirtti:

GÖZALTINA İŞKENCE EDİLİRKEN GÖRÜLDÜ

“Erzincan’lı ve 27 yaşındaki Nurettin Yedigöl, 12 Nisan 1981 tarihinde, İdealtepe’de yapılan bir ev baskınında gözaltına alınır. Gözaltı süresi içersinde ağır işkencelere maruz kalır. Nurettin Yedigöl, gözaltında sorgudayken arkadaşları tarafından görülür. Arkadaşlarının anlatımlarına göre Nurettin Yedigöl, sorguda çırılçıplaktı, kolları tutmuyordu, konuşamıyordu ve kanlar içindeydi. Arkadaşlarının bu son görüşü dışında, Nurettin Yedigöl’ü bir daha gören olmadı. Yakınlarının Nurettin Yedigöl’ün bulunmasına yönelik yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Tüm başvurular ‘gözaltına alınmadı’ yanıtıyla geri çevrildi. Açılan davalardan da bir sonuç çıkmadı. Aile, yıllarca devlet kapılarını çaldı, Nurettin’i sordu. Soruşturmayı yürüten dönemin savcısı Faik Tarımcıoğlu’nun aileye “Bizim elimizde de oğlunuz hakkında bir tutuklama kararı var ama bulamıyoruz” dediği ileri sürüldü.”

Yapılan konuşmaların ardından Nurettin Yedigöl ve tüm kayıplar anısına gerçekleştirilen 5 dakikalık oturma eyleminin ardından etkinlik sona erdi.

361hafta-oturma-eylemi-09Ocak2016 (2) 361hafta-oturma-eylemi-09Ocak2016 (4) 361hafta-oturma-eylemi-09Ocak2016 (6) 361hafta-oturma-eylemi-09Ocak2016 (7)

422 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz. artvin evden eve nakliyat ardahan evden eve nakliyat eşya depolama aydın evden eve nakliyat
  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑