Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yiğitalp: ‘Ölümler öfkeyi arttırır’

21 Aralık 2015 - 767 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yiğitalp: ‘Ölümler öfkeyi arttırır’

Sur ve bölgedeki sokağa çıkma yasaklarını protesto eden Diyarbakır halkı, “Abluka kalkana kadar direnişte olacağız” dedi. Bağlarda yapılan yürüyüşte sonrası konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, “Bu işin çözümü savaş değil siyasi çözümdür. Ölümler sadece öfkeyi artırır, halklar arasında kopuşa neden olur. Şiddet halklar arasında sadece uçuruma neden olur” dedi. Kayapınar ve Bismil’de ise protestolara polisler müdahale etti.

Diyarbakır Merkez ve diğer ilçelerinde bölgedeki sokağa çıkma yasakları, operasyonlar ile yaşanan çatışmalar, yapılan yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi. Sur’da 21 gündür devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için ayakta olan Diyarbakır halkı dün de 5 ilçede bir araya gelerek Sur’daki ablukanın kaldırılması için çağrı yaptı.

BAĞLAR

Bağlar’da DBP ilçe binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi Kaymakamlık önünde basın açıklaması yapmak üzere yürüyüşe geçti. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, DBP Bağlar İlçe eşbaşkanlarının da bulunduğu yüzlerce kişinin yürüyüşüne polisler iki defa engel olarak yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Ancak buna rağmen halk Kaymakamlığın karşısına kadar yürüdü. Olağanüstü önlemlerin alındığı yürüyüşte, çeşitli sloganlar atıldı. Kadınların zılgıtları, alkış ve düdük sesleriyle yürüyüş devam etti.

“BU İŞİN ÇÖZÜMÜ SAVAŞ DEĞİL”

Ardından Sibel Yiğitalp açıklama yaptı. Bölgede şu anda 5 ilçede sokağa çıkma yasağı olduğunu hatırlatan Sibel, Kürt halkı katledilirken, siyasi ve kültürel soykırım da yapılmaya çalışıldığını iddia etti. Bunun sebebinin ise Kürt halkının kendini yönetme talebini demokratik bir ortamda tartışmak istemesi olduğunu savunan Sibel, “Ama buna karşı AKP ve Saray iktidarı tekçi zihniyetle savaş açtı. Bu işin çözümü savaş değil siyasi çözümdür. Ölümler sadece öfkeyi artırır, halklar arasında kopuşa neden olur. Şiddet halklar arasında sadece uçuruma neden olur” dedi. Sur’daki abluka kaldırılıncaya kadar Diyarbakır halkının süresiz direnişte olacağını ifade eden Sibel, “Bunun çözümü bellidir. Tecridi kaldırıp bir an önce Sayın Öcalan ile görüşmeler başlatılmalı. Her geçen gün daha fazla ölüm demektir. Yetmedi mi katledilenler, toptan mı öldürmek istiyorsunuz? Son kez uyarıyoruz bu ablukayı kaldırın” dedi.

KAYAPINAR

Sur’daki ablukaya karşı Kayapınar halkı ise, Rojava Parkı’nda bir araya geldi. Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in de bulunduğu çok sayıda kişi buradan Kayapınar Kaymakamlığı’na yürümeye başladı ancak olağanüstü önlemler alan polisler halka yürüyüşe müdahale edeceğini söyledi. Engellemeyi protesto eden kitle oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminin ardından kitle DBP Kayapınar ilçesine yürüyüşe geçti. Polisler yürüyüşe biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

ÇINAR

Çınar’da da DBP ve HDP öncülüğünde bir araya gelen halk bölgede günlerce süren sokağa çıkma yasaklarına karşı Çınar Kaymakamlığına yürümek istedi. Polis Kaymakamlığın bulunduğu caddeyi TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet ekipleriyle kapatarak yürüyüşe izin vermedi. Aralarında Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz, DBP İlçe Eşbaşkanları Naşid Bat, Hayat Akyol ve HDP Eşbaşkanları ile Belediye Meclis üyelerinin bulunduğu kitle DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek buradan Çınar Kaymakamlığına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Üçyol’da polisler engel oldu. Kitle adına burada açıklama yapan DBP Çınar İlçe Eşbaşkanı Naşid Bat, “Şuan gelinen aşama topyekun bir imha, inkar ve iç savaş politikasıdır. Hiçbir yasal zemini olmayan sokağa çıkma yasaklarıyla Sur, Cizre, Nusaybin, Silopi ve Kerboran ilçeleri ablukaya alınarak katliamlar yapılmaktadır. Sivil halka karşı tüm gücünü kullanan AKP hükümeti tankla, topla ve havadan sivil halkı ve tarihi yapıları bombalayarak İŞİD zihniyetiyle her geçen gün katliamlarına devam etmektedir” dedi. Yaşanılan sorunun aşma yönteminin çözüm ve diyalog olduğunu kaydeden Naşid, Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılmasını ve müzakerelerin başlatılmasını istedi. Yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

BİSMİL

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde de halk sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla dün hayatı durdurdu. Nato Caddesi üzerinde yürüyüşe geçen çok sayıda yurttaşa bir süre sonra polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Yapılan müdahale üzerine ara sokaklara dağılan yurttaşlardan bazıları polislerce gözaltına alındı.

ERGANİ

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde bölgede yaşanan olayları protesto etmek mamacıyla yapılmak istenen yürüyüş engellendi. Ergani’de esnafın kepenk açmadığı ilçede bölgede ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüş polisler tarafından engellendi. Ergani DBP ilçe örgütü öncülüğünde Ergani Belediye Eş Başkanlarının da katıldığı çok sayıda kişi Kaymakamlık binası önüne yürüyerek basın açıklaması yapmak istemesi üzerine polisler tarafından engelledi. Engellenen kitle “Kürdistan’da ölümlere son” pankartı eşliğinde Ergani DBP İlçe binası önünde oturma eylemi düzenledi.

‘ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARI KINIYORUZ’

Oturma eyleminin ardından kitle adına açıklamayı DBP Ergani İlçe EŞ Başkanı Şehmuz Doku yaptı. Doku, Anti demokratik uygulamaları kınadıklarını belirterek, “Keyfi olarak yürüyüşlerimiz, basın açıklamalarımız engelleniyor. Ve baskı yönetimleri böyle oluşuyor. Güvenlik kuvvetlerinin yaklaşımları, duruşları dik değildir. Bir halka nasıl saldırılacağını ve nasıl düşmanlık yapılacağının göstergesidir. Buda kimseye bir fayda getirmez. Toplumları karşı karşıya getirmenin ötesinde bir şeyi yoktur. Herkesin böyle süreçlerde sağduyulu, demokratik haklarını kullanırken de yine buna dikkat edilmesi gerekiyor. Ama maalesef biz bunu görmüyoruz. Sanılmasın ki baskılar devam ettiği müddetçe biz sesimizi asla kısmayacağız. Yine alanlarda olup demokratik haklarımızı kullanacağız” dedi.

10 MANŞET (3) 10 MANŞET (1) 10 MANŞET (2)

459 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika