Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YORSAM’dan çarpıcı ‘Sur’ anketi

27 Mayıs 2016 - 2.362 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»YORSAM’dan çarpıcı ‘Sur’ anketi

SUR'DA VATANDAŞLAR, YASAĞIN KALKTIĞI 3 MAHALLEYE AKIN ETTİ EVLERİNE AYLAR SONRA GİREN ÇOCUKLAR İSE ÖNCE KİTAPLARINA BAKTI

Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (YORSAM) tarafından Sur’daki çatışmalardan etkilenen halkın çatışma öncesi, çatışma süreci ve Sonrasına ilişkin düşüncelerin yer aldığı rapor hazırlandı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı raporda, Son iki seçimde alınan oy oranlarına göre başta HDP tabanı olmak üzere halkın çok büyük bir kesimi çatışmaların yeniden başlamasını yanlış bulduğunu ifade ederek, Ankete katılanların büyük çoğunluğunun çatışmaların bir an önce sonlandırılarak çözüm sürecine geri dönülmesi talep edildi.

Yeni Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (YORSAM) tarafından Sur’daki çatışmalardan etkilenen halkın çatışma öncesi, çatışma süreci ve Sonrasına ilişkin düşüncelerin yer aldığı rapor hazırlandı. Diyarbakır Sur’daki çatışmalardan etkilenen halkın çatışma öncesi, çatışma süreci ve çatışma sonrasına ilişkin duygu, düşünce ve beklentilerini tespit etme, sonuçlarını kamuoyu ve bilim insanları ile paylaşmak amacıyla 20-25 Mayıs 2016 Tarihleri arasında yapılan saha çalışması sonucu hazırlanan raporda, oldukça ilginç ve çarpıcı veriler ortaya çıktı.

150 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Diyarbakır merkez Sur, Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde yüz yüze görüşmelere dayalı ve çoktan seçmeli olarak 28 sorunun tesadüfi yöntemle 150 kişiye uygulanması ile yapılan anket çalışmasında, en ilginç soru Size göre çözüm sürecini kim bitirdi? Sorusu oldu. Bu soruya katılanların yüzde 39.33’ü Tayyip Erdoğan’ın, yüzde 14’ünün Hükümet, yüzde 26’sının Kandil/PKKK, Yüzde 12’sinin HDP, yüzde 2’sinin Abdullah Öcalan olduğunu belirtti. Sonuçlara göre, anket katılımcıları çözüm sürecinin bozulmasında iki tarafı da biri birine yakın oranlarda sorumlu gördüğüne işaret ederek, “Bu soruya verilen yanıtlar son iki seçim sonuçları dikkate alınıp değerlendirildiğinde HDP’ye oy verenlerin yaklaşık yarısı illegal ve legal Kürt siyasal hareketinin sürdürmüş olduğu politikayı desteklemediği, bu politik tutumu yanlış bulduğu sonucuna varılmaktadır. Bu soruyla ilintili olarak 21. soruda sorulan “Çözüm sürecine geri dönülmeli mi? ifadesine verilen yaklaşık yüzde80 oranındaki evet cevabı da dikkate alındığında halkın çözüm sürecinin bozulmasını yanlış bulduğunu söylemek mümkündür” denildi.

İşte YORSAM’ın anketinde çarpıcı sonuçlar;

ÇATIŞMALI SÜRECİN BAŞLAMASININ SORUMLUSU KANDİL!

“Sizce çatışmalı sürecin yeniden başlamasında başlıca sorumlu kim?” sorusuna katılımcıların yüzde 38’i Kandil-PKK, yüzde 33.3’ü, Tayyip Erdoğan, yüzde 8.7’si Hükümeti, yüzde 8’i HDP, yüzde 6’sı diğer, yüzde 4.7’si dış güçler, yüzde 1.3’ü de Abdullah Öcalan seçeneğini işaretlemiştir.Diğer seçeneğini işaretleyen katılımcılar hem Hükümet-Devlet hem de PKK-HDP’yi sorumlu olarak görmüştür. Bu sorunun cevapları bir önceki sorunun cevaplarını destekler niteliktedir. Önceki soruda süreci kim bitirdi sorusu sorulurken, yedinci soruda da çatışmalı süreci kimin başlattığı sorusu yöneltilmiştir.

HÜKÜMET VE DEVLET KANADI DA SORUMLU

İki soru birlikte değerlendirildiğinde çözüm sürecinin bozulmasında hükümet-devlet kanadı biraz daha sorumlu görülürken, çatışmaların yeniden başlamasında ise sorumluluğu PKK-HDP tarafına daha fazla mal etmektedir. Çözüm sürecinin bozulması mutlak manada çatışmalı sürecin başlamasını gerektirmemektedir. Bozulan süreç yanlışların düzeltilmesi ile yeniden başlatılmasına imkan tanırken, Kandil/PKK tarafının çatışma ortamını başlatması çözüm sürecine dönülmesini zorlaştırıp, gecikmesine ve geçen sürede görüldüğü gibi pek çok açıdan acıların, kayıpların yaşanmasına sebep olmuştur.

ÇATIŞMALI SÜRECİN BAŞLICA SEBEBİ HENDEKLER VE AKP’NİN İKTİDAR OLMAMASI

Burada katılımcılara “Size göre bölgemizde çatışmaların yeniden başlamasının başlıca sebebi nedir?” eklinde bir sorulmuştur. Soruyu yanıtlayan katılımcıların yüzde 42.7’si PKK tarafından hendeklerin açılması ve şehirlere silah depolaması, yüzde 37.3’ü Ak partinin 7 Haziranda tek başına iktidar olamaması, yüzde 6.7’si HDP-DBP’nin özyönetim ilanını, yüzde 3.3’ü Kobane olaylarını, yüzde 3.3’ü diğer seçeneğini, yüzde 2.7’si HDP’nin barajı aşmasını, yüzde 2.7’si de dış güçler seçeneğini işaretlemiştir.

ÇATIŞMALARIN BAŞLAMASI YANLIŞ!

Anketin 9. sorusunda katılımcılara “Bölgemizde çatışmaların yeniden başlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltilmiştir. Soruyu yanıtlayan katılımcıların %88 gibi çok yüksek bir kesimi çatışmaların yeniden başlamasını yanlış buluyorum, %9.3’ü doğru buluyorum, %2.7’si ise fikrim yok seçeneğini işaretlemiştir. Bu soruya verilen yanıtlara ve son iki seçimde alınan oy oranlarına göre başta HDP tabanı olmak üzere halkın çok büyük bir kesimi çatışmaların yeniden başlamasını yanlış bulmakta ve 21. Soruya verilen yanıtta da görüldüğü gibi çatışmaların bir an önce sonlandırılarak çözüm sürecine geri dönülmesini istemektedir.

HENDEK SİYASETİ YANLIŞ

Bu soruda katılımcılara “PKK tarafından başlatılan hendek siyasetini doğru buluyor musunuz?” sorusu yöneltilmiştir. Soruya cevap veren katılımcıların yüzde 83.3’ü hendek siyasetini yanlış bulduğunu belirtirken, yüzde 8’i doğru bu siyaseti doğru bulmaktadır. Katılımcıların %8’i fikrim yok seçeneğini işaretlerken, yüzde 0.7’si görüş beyan etmemiştir.   Son iki seçimde HDP’nin ortalama %75 oy aldığı Diyarbakır’da ankete katılan katılımcıların fikrim yok seçeneğinin dağıtılmış haliyle yaklaşık %90’ı PKK’nın başlattığı Hendek siyasetine karşı olduğunu ortaya koymaktadır. Burada verilen cevapların 24. soruda sorulan “Çatışmalı süreç siyasal tercihinizde bir değişikliğe sebep oldu mu?” sorusuna verilen %40’lık evet yanıtının da bir yansıması olabileceği düşünülmektedir. Bu durumda bölgede son iki seçimde HDP’ye oy verdiği tahmin edilen katılımcıların yaklaşık yarısının PKK’nın hendek siyaseti nedeniyle rahatsız olduğu ve bu rahatsızlığı nedeniyle de siyasal tercihinde bir değişikliğe gitme kararı almış olduğu görünüyor. Çatışma döneminde HDP’nin tüm çağrılarına rağmen büyük kitlesel gösterilerin olmaması da bu konudaki rahatsızlık olarak değerlendirebilir. Yine 14. soruda özyönetim ilanına verilen desteğin çok az olmasını da bu bağlamda değerlendirmek gerekir.

ÇATIŞMALARIN KENTLERE TAŞINMASI DA YANLIŞ BULUNDU

Anketin 11. sorusunda katılımcılara “Çatışmaların kentlere taşınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu yöneltilmiştir. Soruya cevap veren katılımcıların yüzde 82’si çatışmaların kentlere taşınmasını yanlış bulduğunu, %10’u doğru bulduğunu belirtirken yüzde 8’i de fikir beyan etmemiştir. Fikrim yok seçeneği de dağıtıldığında katılımcıların yaklaşık % 90’ı PKK tarafından çatışmaları kentlere taşıyan stratejinin yanlış olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Önceki sorularda çatışma sürecinin yeniden başlamasını kahir ekseriyetle yanlış bulan ve başlayan çatışmaların sorumlusu olarak illegal ve legal Kürt Siyasal hareketi olarak gören katılımcıların yanıtlarında bir tutarlılık olduğu görülmektedir. Ayrıca Diyarbakır’da patlayan bombalar nedeniyle de, yaşanan olaylara bakışta bir değişiklik meydana geldiği düşünülmektedir. Öyle ki 25. soruda bölgedeki en büyük sorun nedir? İfadesine verilen %65.3’lük “Terör” ve %9.3 “Güvenlik” yanıtı katılımcıların algısında bir değişiklik olduğunu göstermektedir”

658 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika