Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zazaca Belediye Terminolojisi oluşturuluyor

02 Temmuz 2016 - 627 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Zazaca Belediye Terminolojisi oluşturuluyor

Zazaca Belediye Terminolojisi oluşturuluyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Vate Çalışma Grubu tarafından Kürtçe’nin Zazaki lehçesinde belediye terminolojisini oluşturmak amacıyla 4 gün süren çalıştay yapıldı. Çalıştaya aralarında çeşitli meslek gruplarından, Zazaki lehçesinin konuşulduğu değişik kentlerden 21 kişi katıldı.

Zazacayı standartlaştırmak ve ortak yazı kurallarında anlaşmaya varmak amacıyla 1996 yılından beri çalışmalarını sürdüren Vate Çalışma Grubu Diyarbakır’daydı. Yaklaşık 2500 kelime üzerinde çalışarak, belediye terminolojisini oluşturan grup 4 gün süren çalıştayda buluştu. Daha önce Kurmanci olarak hazırlanan terminolojinin Zazaca’sı belediyelerle paylaşılacak. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Kültür ve Sanat Daire Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, Kültür Müdürü Edip Yaşar ve Dil Geliştirme Müdürü Xezal Aslan toplantıya katılarak grupla sohbet etti.

Vate Çalışma Gruba adına konuşan Munzur Çem, Belediye terimleri üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, “Zazaki’ye önem verilmesi bizi çok mutlu ediyor. Size de bundan sonra sorumluluk düşüyor. İlişkilerimiz devam edecek” diye konuştu. Zazaki’nin köy dili olması nedeniyle modern sözcükler olmadığından sözcükler oluşturmaya çalıştıklarını ifade Çem, “Son çıkarılan Sözlük’te her bölgeden sözcüler yer alıyor” dedi. Vate Dergisi’nin yıl sonunda 50. sayısının çıkarılacağını aktaran Çem, Kürtçe’de 50 sayı çıkan ilk dergi olduğunu söyledi.

Haydar Diljen de 1996 yılından beri terminoloji ve gramer konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini, her toplantıdan önce konuların önceden belirlenerek hazırlık yapıldığını söyledi.

“DİL ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”

Karatekin, Vate Çalışma grubunun önemine değinerek, giderek daha az konuşulan Zazaca’nın yaşatılması ve korunması için verdikleri emekten dolayı teşekkür etti. Belediye olarak dil çalışmalarına önem verdiklerini ifade eden Karatekin, “Sadece Kurmanci değil Kirmançki’yi de önemsiyoruz. Sadece belediye terimlerinde değil başka konularda da bu lehçeyle çalışılmalı. Kurmanci belli bir mesafe kat etmişken Kirmançki henüz hak ettiği yerde değil. Bu nedenle çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum” dedi.  Cevahir Sadak Düzgün de yeni kurdukları Dil Geliştirme Müdürlüğünü büyüteceklerini Zazaki konusunda da çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.  Çalışma grubundakiler dil konusunda belediyenin yapmış olduğu hizmetlerin kendilerini mutlu ettiğini ve bunun devamını dilediler.

405 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika